Danas je u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog premijerno izvedena kazališna predstava za mlade koja problematizira seksting i seksualno iznuđivanje, prva takvog tipa u Hrvatskoj. Predstava pod nazivom „Game over“ nastala je u režiji Tihane Strmečki prema tekstu Igora Weidlicha te prati priču o dvoje mladih ljudi koji se nađu u vrtlogu digitalnog nasilja i društvenog pritiska nakon dijeljenja intimnih fotografija. Iznimne glumačke izvedbe Mateje Majerle i Jure Ruže dočarale su emocionalnu složenost situacija koje se često odvijaju daleko od očiju roditelja i nastavnika, a svima su poručili da ponekad treba „Uključiti mozak i isključiti mobitel“.
Priča koja otvara oči mladima
Kroz priču dvoje srednjoškolaca, koji dolaze iz potpuno različitih okruženja, ali se susreću na zajedničkom i opasnom putu digitalnog svijeta, predstava je istražila tamne strane popularnih društvenih mreža poput TikToka, Instagrama, Snapchata i BeReala. Predstava je posebno istaknula koliko su postupci sekstinga i seksualnog iznuđivanja opasni te kako mogu imati kobne posljedice, pa čak dovesti i do pokušaja samoubojstva. Kroz snažnu poruku, prikazana je važnost osvještavanja mladih o sigurnosti na internetu i posljedicama nepromišljenih postupaka.
„Primijetili smo da je danas djeci zaista bitna jedna nit vodilja, jer ni njihovi roditelji
esto ne znaju što se događa u virtualnom svijetu, a seksting i sextortion je postao njihova svakodnevica. Kroz jednu ovako realističnu predstavu nastojat
emo doprijeti do njih. Ovo nikako ne bi trebala biti tabu tema iz razloga što se radi o kaznenim djelima, čega većina nije svjesna. Mladi ne znaju što učiniti, kome se obratiti i to
emo im sve pokazati predstavom“, rekao je Igor Weidlich najavljujući predstavu.
Predstavi su prisustvovali i brojni visoki dužnosnici, uključujući Željku Josić, državnu tajnicu Ministarstva demografije i useljeništva, Jasnu Vaniček Fila, ravnateljicu Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija Ministarstva kulture i medija, Brunu Fijember, stručnu savjetnicu za mlade i tehničku kulturu Grada Zagreba, Andreju Burić, v.d. voditelja Odjela za srednje školstvo Agencije za odgoj i obrazovanje, Adelu Granić, Višu savjetnicu za stručne suradnike školske knjižničare Agencije za odgoj i obrazovanje te Renatu Gubić, upraviteljicu Zaklade Hrvatska za djecu.
Publika, koja je uključivala učenike srednjih škola, odgojno-obrazovne djelatnike i predstavnike brojnih institucija i organizacija za mlade, snažno je reagirala na poruku predstave. Ovakve vrste predstave nužne su za edukaciju i osvještavanje problema koji se često prešućuju. Predstava „Game over“ nije samo podsjetnik o opasnostima društvenih mreža već i poziv na osvještavanje i promišljanje o tome koliko dopuštamo tehnologiji da ulazi u naše živote.
Predstava je nastala u sklopu projekta „Osvijesti – reagiraj – (e)nasilje ne ignoriraj“, koji Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK) provodi u suradnji s Udrugom Pragma i B Glad produkcijom uz podršku Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Kroz izvođenje ove predstave u srednjim školama diljem Hrvatske, cilj je potaknuti mlade da prepoznaju opasnosti digitalnog nasilja, odgovorno koriste tehnologiju te znaju gdje potražiti pomoć u slučaju problema.
„Predstava progovara o jednom velikom izazovu u životu naše djece i mladih jer primjećujemo i putem naših drugih projekata da su sve mlađa djeca svakodnevno izložena sextingu i sextortionu, a da nisu ni svjesna rizika i opasnosti. Ova predstava izvrsno ocrtava sve što ih čeka kada izađu iz tog virtualnog svijeta“, izjavila je Katarina Blažina Mukavec, predstavnica DKMK-a.
Izazovi odrastanja u modernom digitalnom dobu
Povodom jučerašnjeg Svjetskog dana djece, DKMK je organizirao panel „Izazovi i rizično ponašanje djece i mladih u virtualnom svijetu“ na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, povodom kojeg su stručnjaci iz područja medijske pismenosti i psihologije raspravljali o uzrocima i posljedicama dijeljenja intimnih fotografija među mladima. Panelisti, prof. dr. sc. Danijel Labaš (DKMK, Hrvatsko katoličko sveučilište), dr. sc. Sabina Mandić (Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet), Mirjana Soljačić, mag. psih. (Udruga Pragma) i Kristina Batinić, prof. psih. (Gornjogradska gimnazija). Panel je moderirao prof. dr. sc. Igor Kanižaj, a naglasak je stavljen na važnost otvorene komunikacije i povjerenja unutar obitelji koja može biti ključan čimbenik u prevenciji rizičnih ponašanja. Panel je privukao veliki broj studenata i stručnjaka zainteresiranih za ovu aktualnu temu, pruživši uvid u izazove modernog odrastanja u digitalnom dobu te moguće strategije zaštite djece i mladih.
„Seksting se sam po sebi ne smatra tako rizičnim ponašanjem kada govorimo o adolescentima, ono što smatramo rizičnim je nesvjesnost o posljedicama koje mogu proizići nakon prekida veze jer tada može doći do zloupotrebe razmijenjenih fotografija. Također šokantno je da čak 15 % mladih prima takve sadržaje bez da su ih tražili ili htjeli“, izjavila je dr. sc. Sabina Mandić.
„Iako moramo voditi računa o protokolu, kada se u školi pojavi situacija koja uključuje seksting, najprije obratim pažnju na emocije učenika. Dajem im vremena i priliku da sami kažu roditeljima kada su spremni, a zatim pozovemo roditelje. Treba dopustiti da se emocije izventiliraju“, ističe psihologinja Batinić iz Gornjogradske gimnazije.
Predstava „Game Over“ i održani panel zajedno šalju snažnu poruku o potrebi zajedničkog djelovanja roditelja, nastavnika, stručnjaka i institucija kako bi se osigurala sigurnost djece u digitalnom svijetu. Kampanja „Osvijesti – reagiraj!“ nastoji otvoriti prostor za razgovor o temama o kojima se nedovoljno govori, a cilj joj je edukacija i osnaživanje mladih, kao i podrška njihovim roditeljima i učiteljima.
CONVERSATION